Koszula z krótkim rękawem – czy wypada ją nosić, a jeśli tak, to kiedy?

Koszula z krótkim rękawem – czy wypada ją nosić, a jeśli tak, to kiedy?

Koszula z krótkim rękawem – czy wypada ją nosić, a jeśli tak, to kiedy?

Mówi się, że jest niemodna. Są tacy, którzy na pytanie: "jak nosić koszulę z krótkim rękawem", odpowiedzą stanowczo: "wcale". Jest też jednak spora grupa osób, która nie wyobraża sobie założenia czegoś innego w upalny dzień, nawet do garnituru na wesele. Które podejście jest słuszne? Czy wypada nosić koszulę z krótkim rękawem, czy lepiej tego unikać? A jeśli można ją nosić, to w jakich sytuacjach będzie to w porządku, a kiedy jest to niedopuszczalne?

Koszula z krótkim rękawem a kwestia elegancji

Problem koszul z krótkim rękawem jest dość złożony i narosło wokół niego wiele mitów. Jednym z nich jest pogląd, iż koszule z krótkim rękawem to chwilowa moda ostatnich dekad. Tymczasem ich historia jest niewiele młodsza od koszuli z długim rękawem. Noszono je już 100 lat temu, a doskonałym przykładem może tu być Rene Lacoste, znany w świecie modowym jako twórca koszulki polo. Tymczasem okazuje się, że przed polówką ten słynny tenisista nosił na kortach nie tylko białe koszule z długim rękawem, ale i właśnie te z krótkim.

Ten rodzaj ubrania był też dość popularny nie tylko wśród sportowców, ale i w tropikach – zarówno jako element stroju bogatych elit, jak i część wojskowego uniformu. Koszula z krótkim rękawem ma więc ugruntowaną tradycję i nie jest novum w modowym świecie. Zarazem nie jest to jednak odzież, która jest akceptowalna w kanonach klasycznej elegancji. Mężczyzna, który ją zakłada, powinien ograniczać się do nieformalnych okazji. Szykownie ubrany facet nigdy nie pozwoli sobie na to, by założyć ją do garnituru na wesele. W tym kontekście jest to faux pas, a modowy kanon eleganckiego mężczyzny takiej sytuacji nie dopuszcza. Wszystko ze względu na to, iż sfera ta rządzi się swoimi prawami i nie ma tu miejsca na jakiekolwiek kompromisy.

Elegancja oznacza prostotę, ale o dyskretnym charakterze. Z tego względu eksponowanie ciała jest czymś niepożądanym. Zasady rządzące stylem formalnym są… cóż… po prostu formalne. Obowiązują określone standardy i właśnie dlatego elegancki mężczyzna w stroju oficjalnym musi pogodzić się z koniecznością założenia koszuli z długim rękawem do garnituru. Czy to jednak oznacza, że dla modnego i stylowego faceta koszula z krótkim rękawem jest niedostępna? Bynajmniej.

Charakterystyczne cechy koszuli z krótkim rękawem

Warto zwrócić uwagę na to, czym odznacza się koszula z krótkim rękawem. Cechy charakterystyczne tego rodzaju odzieży są bowiem źródłem jej popularności. Ubranie to zyskało zwolenników przede wszystkim ze względu na dużą wygodę i praktyczność. W letnie dni jest to ten rodzaj odzieży, który zapewnia ciału odpowiedni komfort termiczny, co szczególnie może docenić każdy puszysty mężczyzna. Koszula z dobrego materiału jest przewiewna, idealna na upały i ciepłe dni. Zarazem wygląda bardziej elegancko od zwykłego T-shirta lub koszulki polo.

To właśnie te cechy sprawiły, że najpierw tego rodzaju odzież znalazła uznanie sportowców (w tenisie, polo, sportach wodnych) oraz mężczyzn przebywających w ciepłych krajach, a później – zwłaszcza w okresie powojennym – stała się jednym z podstawowych elementów stroju pracowników biurowych w Ameryce. Nosiła je klasa średnia, a także pracownicy niższego szczebla, którzy musieli wyglądać profesjonalnie, a jednocześnie istotne były dla nich względy praktyczne – w szczególności jeśli praca wiązała się z kontaktem z klientami oraz przebywaniem w wieżowcach i biurowcach lub realizacją usług w terenie.

Jednocześnie w tym samym okresie rozwijała się moda na koszule z krótkim rękawem z różnego rodzaju wzorami oraz barwieniem w kolorach jasnych, żywych, ciepłych. Miały one o wiele mniej formalny charakter niż bardziej klasyczne odpowiedniki. Szczególnym upodobaniem cieszyły się w krajach latynoskich oraz tych państwach, w których dominował ciepły klimat. Stąd dziś obok tych koszul bardziej formalnych, na rynku jest wiele modeli codziennych. Doskonały przykład toklasyczne koszule hawajskie, ale również koszule jeansowe czy męskie koszule militarne. I tu właśnie ujawnia się najważniejsza cecha koszul z krótkim rękawem – niezależnie od wersji, mają one nieformalny charakter.

Na co uważać, zakładając koszulę z krótkim rękawem?

Najbardziej istotne, jeśli chodzi o to jak nosić koszule z krótkim rękawem i kiedy można to robić, jest zatem uświadomienie sobie, że w oficjalnych sytuacjach, gdy obowiązuje elegancki dress code, ubranie takie nie jest dopuszczalne. Nie ma jednak niczego złego w tym, by założyć je w czasie wakacji, na plażę, do biura lub w innych okolicznościach, w których formalny strój nie jest koniecznością. Osobom, które są niechętne koszulom z długim rękawem w upalne dni warto przy tej okazji zwrócić uwagę, że w takiej sytuacji można podwinąć mankiety i same rękawy. Według znawców dobrego stylu i klasycznej mody męskiej jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż krótki rękaw.

Nie jest to jednak jedyna rzecz, na którą warto zwracać uwagę w kontekście tego rodzaju odzieży. Ważne jest, by koszula miała odpowiednio duży rozmiar i dopasowany fason. Należy umiejętnie dobrać rękaw, zwłaszcza jeśli chodzi o szerokość. Sama koszula również nie powinna być bardzo obszerna. Ubranie to może się wówczas robić bufiaste, a to z pewnością nie pasuje modnemu mężczyźnie, zwłaszcza jeśli ma na brzuchu dodatkowe kilogramy. Trzeba jednak uważać, bo zbyt opięta koszula również nie da dobrego efektu. U puszystych mężczyzn dodatkowo wyeksponuje ona mankamenty sylwetki. Koszula z krótkim rękawem musi być dobrze dopasowana.

Znaczenie ma także jakość i rodzaj materiału. Koszule na lato powinny mieć przewiewny splot. Ich tkanina musi gwarantować optymalne walory termiczne. Co do zasady lepsze są włókna naturalne. Warto stawiać na materiał dobrej jakości. Dokładnie takie są zresztą ubrania, które oferuje nasz sklep internetowy. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty z kategorii koszule męskie krótki rękaw - duże rozmiary dla puszystych mężczyzn.

Koszulki z krótkim rękawem w nieformalnych stylizacjach

Jak całą tę wiedzę przełożyć na praktykę? Przede wszystkim należy przestrzegać zasady, że w oficjalnych sytuacjach koszula z krótkim rękawem jest niedopuszczalna, zwłaszcza pod garnitur lub marynarkę. Lepiej wówczas podwinąć rękawy i wybierać garnitury lekkie, z cieńszych materiałów, bardziej przewiewne, co powinno zapewnić dostateczny komfort. Jeśli zależy nam na eleganckim wyglądzie, to na wesele koszula z krótkim rękawem odpada.

Nie oznacza to jednak, że nie należy chodzić w koszuli z krótkim rękawem. W pracy biurowej, tam gdzie liczy się wygląd i komfort, w sytuacjach stricte casualowych, ubranie tego rodzaju to doskonały wybór. Nie należy się bać go zakładać, także pod marynarkę (w przypadku garnituru tego wyjątku robić nie należy).

A co z krawatem? Wielu specjalistów od mody męskiej zaleca, by nie łączyć go z koszulą z krótkim rękawem. Jednocześnie amerykańskie "białe kołnierzyki" swoim ubiorem z lat 50, 60, 70 i 80 XX wieku wprowadziły i utrwaliły ten element garderoby w modzie biurowej, a z tradycją trudno przecież walczyć. Dlatego chociaż modowy savoir vivre sugeruje, by koszula z krótkim rękawem była noszona bez krawata, do tego rozpięta pod szyją, to nic wielkiego nie powinno się stać, gdy w określonych sytuacjach krawat jednak się założy (aczkolwiek trzeba zwrócić uwagę na rodzaj kołnierzyka). Należy przy tym pamiętać, że krawat to element stroju eleganckiego, a koszula z krótkim rękawem ma jednak bardziej casualowy wymiar i z tego względu niezbyt do siebie pasują.

Z koszulą z krótkim rękawem można stworzyć wiele ciekawych stylizacji, w których można chodzić na co dzień. Przykładem może być biała koszula Casa Moda w eleganckim fasonie, która dobrze będzie pasować do materiałowych spodni typu chino w brązowym kolorze. Koszulę wpuszczamy w spodnie, do tego dodajemy mokasyny lub półbuty oraz akcesoria, jak choćby pasek do spodni w kolorze butów, tworząc tym samym kombinację ubrań w dobrym stylu. Taki outfit z pewnością będzie efektowny i będzie adekwatny w wielu konwencjach. Jeśli zależy nam na nieco mniej formalnym wyglądzie, białą koszulę może zastąpić na przykład niebieska koszula z krótkim rękawem Casa Moda.

Nieformalne zestawy, zwłaszcza na lato, można zresztą budować w oparciu o bardziej casualowe wzory i fasony. Koszula hawajska i szorty to jeden z klasycznych zestawów. Można też jednak postawić na jasną koszulę w kratkę lub w paski (przykładem może być niebieska koszula North 56°4 w kratę czy koszula Casa Moda we wzorek), która z jeansami, trampkami lub innymi casualowymi butami pozwoli uzyskać pełną luzu elegancję.

Koszula we wzorek Casa ModaKoszula Casa Moda niebieskaBiała koszula Casa Moda