Skarpety męskie – niedoceniana część męskiej garderoby
Skarpety męskie – niedoceniana część męskiej garderoby
Często zapominamy o zwracaniu uwagi na detale. Tymczasem to właśnie one mogą decydować o sukcesie stylizacji. Elegancki mężczyzna powinien mieć pod kontrolą każdy szczegół swojej garderoby. Nawet tak – wydawałoby się – nieistotny jak skarpety.
Czemu skarpety męskie są ważne?
O tym, że kwestia skarpetek ma większe znaczenie niż się to może na pierwszy rzut oka wydawać, doskonale świadczą kontrowersje wokół noszenia skarpetek do sandałów. Albo zniesmaczenie, które wywołuje u niektórych to, że ktoś założył białe skarpetki do garnituru.
Nie chodzi jednak tylko o sam wygląd. Skarpetki pełnią żywotną rolę użytkową. Dla wielu to zresztą względy praktyczne liczą się bardziej niż estetyka. Z tym poglądem trudno się jednak zgodzić, bo obie kwestie są po prostu równie ważne. Przynajmniej dla mężczyzny, który dba o swój wygląd.
Z jednej strony dobrze dobrana skarpetka może być delikatnym akcentem, subtelnym dopełnieniem lub wyrazistym podkreśleniem jakiegoś elementu stylizacji czy nawet charakteru noszącej osoby. Inaczej będzie odbierany facet noszący śmieszne skarpetki męskie, a inaczej ten, który założy eleganckie skarpety w odpowiednim kolorze. Zarazem skarpety sportowe czy coraz bardziej popularne stopki w połączeniu ze strojem formalnym mogą wywoływać wizualny dysonans.
Z drugiej strony skarpetki, jako element bielizny, są istotne chociażby ze względów higienicznych. Chronią stopy i zapobiegają obtarciom. Są także elementem ochrony wnętrza butów. Dzięki nim nie zużywają się one równie szybko, zwłaszcza jeśli chodzi o wkładki. Nie rozwijają się w nich pleśni, grzyby i bakterie, jako że skarpety wchłaniają pot. Tym samym przeciwdziałają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, a także chronią przez zakażeniami.
Skarpetki mają zatem znaczącą rolę i nie należy bagatelizować tego tematu. Ma on wpływ zarówno na komfort chodzenia i użytkowanie butów czy względy zdrowotne, jak również na kwestie estetyczne.
Skarpety męskie to ten element odzieży, na który często nie zwraca się dostatecznie dużo uwagi w kontekście estetyki, skupiając się przede wszystkim na wartościach użytkowych.
Z czego są wykonane męskie skarpety?
Skarpety produkowane są z najprzeróżniejszych materiałów. Do ich powstawania wykorzystuje się tak włókna syntetyczne, jak i naturalne. Najczęściej stosuje się zresztą mieszanki obu typów nici.
Włókna naturalne odznaczają się większą przepuszczalnością. Pozwalają nodze "oddychać". Chłoną wilgoć i dobrze chronią przed chłodem, w szczególności jeśli chodzi o wełniane skarpetki zimowe. Zarazem odzież z naturalnego włókna może być nieprzyjemna w dotyku. Bywa mało elastyczna, nawet twarda.
W przypadku włókien syntetycznych problem jest odwrotny – materiał jest sprężysty i rozciągliwy, ale niekoniecznie zapewnia ciału odpowiednią przewiewność i termikę. Może też być mniej delikatny. Warto podkreślić, że skarpetki męskie z włókien sztucznych są trwalsze, bardziej wytrzymałe.
Właśnie dlatego większość skarpet ma w sobie przynajmniej niewielką domieszkę sztucznych włókien, najczęściej w postaci elastanu (znanego też jako lycra lub spandex). Czasem bywa to kilka procent, czasem nawet kilkanaście. Na skład warto zatem zwracać uwagę, jako że ma istotny wpływ na trwałość, jakość i komfort noszenia. Warto tż zauważyć, że elastan pojawia się w ściągaczach. Dzięki temu skarpeta nie zsuwa się z nóg.
Jeśli chodzi o inne materiały, z jakich produkowane są skarpety, najbardziej popularne to:
- bawełna – dobrze oddychająca i wchłaniająca wilgoć, jakość zależy m.in. od rodzaju przędzy i obróbki włókna, pojawia się zarówno w najtańszych, jak i najdroższych skarpetach
- wełna owcza – ciepła, sprężysta, dobrze oddychająca, ale tu też znaczenie ma jakość przędzy i włókna, bo dzianina ta może być zarówno szorstka i gryząca, jak również miękka i delikatna; w tym przypadku jakość także sporo kosztuje
- jedwab – miękki, delikatny, wręcz prześwitujący materiał, elegancki, ale może być uważany za mało męski, a co więcej jest wrażliwy na uszkodzenia
W sprzedaży spotkać się można także ze skarpetami z kaszmiru, z angory, z lnu i z innych materiałów.
Wełniane skarpety są ciepłe i dobrze chłoną wilgoć, ale trzeba uważać na rodzaj przędzy i włókna, by materiał nie był szorstki i gryzący.
Męskie skarpety – jakie są ich rodzaje?
Choć skarpety są dość prostym elementem garderoby, to istnieje ich kilka rodzajów. Odzież ta może mieć różną długość, a dzianina wpływa na walory użytkowe. Ze względu na fason wyróżnić należy:
- podkolanówki i długie skarpety męskie
- skarpety stopki
- skarpety niskie
Podkolanówki i długie skarpety
Skarpety długie to najczęściej spotykany rodzaj. Każdy mężczyzna ma je w swojej garderobie. Skarpety te sięgają do połowy łydki. Pasują praktycznie do wszystkiego (wyjątek to krótkie spodenki i szorty). Dobrze trzymają się nogi, aczkolwiek trzeba uważać na ściągacz, którego konstrukcja lub wykorzystanie dużej ilości włókna syntetycznego może czasem powodować dyskomfort ze względu na zbyt mocny ucisk. Ich wariantem są dłuższe podkolanówki. Jak sama nazwa wskazuje, zakrywają całą łydkę, sięgając wysokością niemal do samych kolan.
Skarpety stopki
Stopki w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność. W tym przypadku mówimy o modelach, które są po prostu krótszą wersją skarpet długich. Kończą się na wysokości kostki – czasem tuż pod nią lub tuż nad nią. Są idealne na lato. Nie zaleca się jednak tego, by zakładać je do długich spodni, gdyż odsłaniają gołe ciało. Zdaniem wielu nie wygląda to elegancko.
Skarpety niskie
To najmniej rozpowszechniony typ skarpetek. Są dobrym wyborem dla tych, którzy szukają bardziej dyskretnego rozwiązania niż stopki. Męskie skarpetki niskie nie wystają ponad krawędź buta. Okalają stopę, zapewniając higieniczną ochronę stopie. Zapobiegają także otarciom i zabezpieczają wnętrze buta przed szybszym zużywaniem się. Tego typu skarpetki można zakładać nie tylko latem, ale i wiosną oraz jesienią, a ich największym atutem jest to, że ich nie widać. Zakup takiego elementu odzieży może być jednak pewnym wyzwaniem. Dostępność tych skarpet jest dużo niższa niż choćby stopek.
Stopki to ten rodzaj skarpet, który najlepiej sprawdza się w lecie.
Jak nosić skarpety męskie?
Skarpety to jeden z wielu detali, które można wykorzystać w męskich stylizacjach. Wielu mężczyzn nie zwraca uwagi na ten aspekt, skupiając się na kwestiach praktycznych. Zresztą, pod pewnymi względami męska moda, jeśli chodzi o skarpety, jest dość ograniczona – także moda XXL. Paleta barw i wzorów modeli sprzedawanych w wielu sklepach bywa dość wąska. Skarpetki w paski, w romby, w jednolitych kolorach – patrząc na to, co oferują tanie marki trudno nie odnieść wrażenia, że świat męskich skarpetek jest raczej nudny.
Bardziej wymagający mężczyźni, którzy celują w modny outfit, mają tu jednak pewne pole do popisu. Istnieje cały szereg firm, które specjalizują się tylko w produkcji skarpet. Bywa, że są to firmy rodzinne lub też stosunkowo małe, kierujące ofertę do świadomego jakości użytkownika, który nie boi się wydać kilkudziesięciu złotych (lub więcej) na parę skarpetek.
Niezależnie od tego, czy wybierzemy tanie skarpety męskie, czy też postawimy na dobre jakościowo modele z wyższej półki, warto zwracać uwagę na to, jak się je nosi. Przykładowo, jeśli lubimy pinroll, lepiej unikać skarpet lub nosić stopki (o tym, jak podwijać spodnie w tym stylu i dlaczego warto to robić można przeczytać we wcześniejszym wpisie na blogu: „Pinroll, czyli jak podwinąć spodnie i dlaczego warto to robić?”). Warto podkreślić, że część zasad – np. uniwersalny charakter skarpet długich czy unikanie noszenia stopek do długich spodni – jest dość szeroko znana i powszechnie akceptowana. Nie ma jednak spisanego jednego kanonu noszenia tego elementu odzieży.
Bardzo popularne są wszakże dwie metody dobierania skarpet do ubioru. Pierwsza z nich zakłada, że skarpety zakładamy, dopasowując je do spodni. Zestawienie obu elementów kolorystycznie pozwala wydłużyć optycznie nogi. I tak przykładowo skarpetki do granatowych spodni również powinny być granatowe lub grafitowe. Druga możliwość wiąże się z dopasowywaniem skarpet do butów. Jeśli zatem mamy zamiar założyć brązowe buty, to takie też powinny być i skarpety.
Jednocześnie wyróżnić można także dwa podejścia do skarpet, jeśli chodzi o kolorystykę. W pierwszym wypadku skarpeta powinna dyskretnie komponować się z kolorem spodni lub butów. Białe skarpetki do garnituru są w tym kontekście niedopuszczalne. Przełamują linię kolorystyczną, wywołują uczucie dysonansu, co zwłaszcza w strojach formalnych bywa oceniane negatywnie.
Z drugiej jednak strony są ci, co uważają, że białe skarpety i ciemny garnitur nie oznaczają od razu złego gustu, podając ku temu wiele przykładów zdjęć historycznych, a także brak ustalonego kanonu w tym względzie. Zaznaczają przy tym, że faktycznie białe skarpety sportowe nie pasują do spodni do garnituru. Mimo to ich zdaniem w strojach formalnych jest to dopuszczalne, o ile podejdzie się do tematu rozsądnie i wybierze na przykład eleganckie cienkie i gładkie skarpety białe z bawełny.
Skarpety nie muszą być monochromatyczne. Kolorowe skarpety to doskonały sposób na podkreślenie i uzupełnienie eleganckiej stylizacji, ale należy je umiejętnie dobierać.
Co w takim razie robić? Czym się kierować i jak nosić skarpety męskie? Wygląda na to, że jest w tym względzie jednak spora dowolność, a niepozorna skarpeta może stać się obiektem ciekawych eksperymentów. Jeśli podobają nam się kolorowe skarpety do jeansów (takich jak na przykład granatowe spodnie jeansowe ze streczem Replika Jeans Wendell), to warto pozwolić sobie na sprawdzenie, czy nam takie zestawienie pasuje. Trzeba tylko to robić świadomie, pamiętając o tym, by dostosować stylizację do sytuacji. Śmieszne skarpety na spotkaniu biznesowym to zdecydowanie błąd. Na spotkanie ze znajomymi, nawet jeśli ubierzemy się dość formalnie, mogą być jednak dopuszczalne.
Czym zatem mężczyzna, także ten noszący duże rozmiary, powinien kierować się przy wyborze skarpet? Przede wszystkim komfortem użytkowania oraz dopasowaniem do stylistyki. Wybór dzianin, wzorów, kolorów i marek jest naprawdę duży. O stopy i stylizację warto zaś zadbać, poświęcając nieco czasu na to, by znaleźć idealne dla siebie skarpetki męskie.