Pinroll, czyli jak podwinąć spodnie i dlaczego warto to robić?

Pinroll, czyli jak podwinąć spodnie i dlaczego warto to robić?

Podwijanie nogawek w długich spodniach nie jest niczym nowym, ale od jakiegoś czasu jest w modzie. Doczekało się nawet swojej nazwy. To właśnie pinroll. Jak podwijać spodnie, aby to było modne i ładnie wyglądało? Dlaczego warto to robić i do jakiego obuwia oraz spodni pin roll się nadaje? No i skąd wzięła się popularność tego stylu?

Co to jest pinroll?

Moda na podwinięte nogawki przyszła do nas z zachodu, ale geneza tego trendu jest dość mglista. Wskazywane są różne źródła, ale z pewnością można powiedzieć, że podwijanie spodni stało się popularne już w ostatniej dekadzie XX wieku wśród londyńskiej młodzieży. Był to efekt fascynacji modą streetwearową z jednej strony, a z drugiej chodziło o wyeksponowanie markowych butów, których noszenie było wówczas na topie. W ten sposób pinroll, czyli podwijanie nogawek, przerodziło się w jeden z elementów stylizacyjnych męskiej mody casualowej.

Podwijanie spodni – powody, dla których warto to robić

Kiedy pierwszy raz spotykamy się z pinrollem, często pojawia się pytanie, po co to robić? Oto kilka głównych powodów, które zazwyczaj są wymieniane przez zwolenników tego trendu:

 • To ładnie wygląda!

Wielu osobom się to po prostu podoba. Spodnie z podwiniętymi nogawkami wyglądają bardziej efektownie niż luźne nogawki i nie są tak nudne. Ponadto, pinroll pozwala uzyskać casualowy, młodzieżowy charakter stylizacji. Nadaje jej też lekkości.

 • Ochrona przed zniszczeniem i zamoczeniem

Podwijanie nogawek pomaga uchronić końcówki nogawek przed zniszczeniem. Można dzięki temu uniknąć zamoczenia spodni na plaży lub przybrudzenia ich w deszczowy dzień. Jest to też sposób na zapobieganie farbowaniu skarpetek i obuwia, zwłaszcza gdy są one w jasnych kolorach. Nowe jeansy miewają ku temu tendencję.

 • Pinroll pomaga wyeksponować buty

Normalnie nogawka zasłania kostkę i zachodzi na but. Ale co, gdy chciałbyś, by twoje buty przykuwały wzrok? Wypada je wówczas odsłonić, a pinroll to umożliwia.

 • Wygoda i przewiewność

Odsłonięcie kostek sprawia, że powietrze przyjemnie je opływa. Ma to znaczenie przy wyższych temperaturach. Poza tym, chodzenie z podwiniętymi spodniami jest naprawdę komfortowe.

Pinroll w praktyce – jak podwijać nogawki?

Jak podwinąć spodnie męskie, aby to dobrze wyglądało? Jak się okazuje, to wcale nie jest trudne. Można to zrobić w kilku prostych krokach. Trzeba tylko wiedzieć, jak do tego podejść.

Jeśli chcesz podwinąć nogawki w stylu pinroll, zacznij od wyprostowania ich i podciągnięcia do góry, by odsłonić kostkę. Jeśli nogawka jest zbyt szeroka, co często zdarza się w spodniach z nogawkami prostymi i rozszerzanymi, należy wykonać zakładkę, ściskając końcówkę w palcach, następnie zaginając ją do wewnątrz wzdłuż nogi. Teraz można podwinąć jeansy, chinosy lub inne spodnie do góry raz, zaczynając od miejsca z zakładką, a potem drugi raz. Wystarczy poprawić, by było równo i pin roll gotowy.

Nie ma potrzeby zawijać nogawek więcej niż dwa razy. Jeśli zrobimy to trzykrotnie, spodnie mogą się zbyt mocno marszczyć. Poza tym, spodnie z podwiniętymi nogawkami trzy razy, będą pogrubiać kostkę. Powstała w ten sposób warstwa materiału będzie zbyt duża. Dwukrotne podwinięcie wystarczy, gwarantując trwałość pinrolla.

O czym warto pamiętać?

 • pin roll powinien być jak najciaśniejszy, umieszczony nad kostką, w najwęższym miejscu łydki
 • do wykonania pinrollu nie potrzebujesz agrafki – wystarczy zrobić zakładkę, jeśli spodnie są zbyt szerokie w nogawkach
 • podwinięcie nogawki na 1,5-2,5 cm jest dostateczne
 • nie wszystkie fasony i rodzaje spodni, np. spodnie do garnituru czy bojówki, nadają się do tego, by je podwijać
 • im szersza nogawka, tym trudniej wykonać pinroll i tym bardziej streetwearowy charakter stylizacji
 • ciaśniejsza zakładka, to bardziej stabilny pinroll
 • wystarczy podwinąć nogawki dwa razy, trzykrotne podwinięcie może wyglądać mało estetycznie
 • spodnie z mocno dopasowanymi nogawkami, np. rurki, można podwinąć tylko raz
 • niski wzrost i duża tusza nie idą w parze z pinrollem – podwinięcie nogawek powoduje optyczne skrócenie nogi (buty z wyższymi podeszwami są tu pewnym rozwiązaniem) i wywołuje dysproporcje w wyglądzie sylwetki.

Z czym łączyć pinroll?

Najbardziej optymalne do tego, by stworzyć pinroll, są jeansy oraz chinosy. Jeans jest materiałem, który ładnie się układa po podwinięciu. Podobnie bawełna, z której zazwyczaj są wykonane spodnie chino, o ile jest dość sztywna. W kwestii skarpetek zdania są podzielone – jednym nie przeszkadzają, inni radzą ich unikać, dopuszczając zakładanie stopek, które nie zakrywają kostki. Buty nie powinny być zbyt ciężkie wizualnie. Pinroll dobrze wygląda z trampkami, mokasynami, półbutami, sneakersami. Proste i lekkie obuwie jest najlepsze, choć wiele zależy od konkretnej stylizacji.

Im bardziej streetwearowa stylistyka, tym bardziej pinroll będzie do niej pasował. Znaczenie ma tu także chęć eksponowania obuwia. To też dobry powód na podwinięcie jeansów lub chinosów. Pinroll najlepiej sprawdza się w nieformalnych sytuacjach. To element mody casualowej, więc wyjście ze znajomymi do baru, na grilla, albo randka w kinie lub romantyczny spacer po mieście to dobre okazje, aby tak się nosić. Lepiej jednak unikać tego, gdy czeka nas wizyta w teatrze, udział w jakimś evencie lub uroczystości, zwłaszcza wtedy, gdy preferowany jest strój wizytowy lub po prostu elegancki, stylowy wygląd.

 

Wersja 1.jpg