Jak dobrać koszulę w dużych rozmiarach – wskazówki dla modnego mężczyzny
Koszule męskie to w modzie od dawna synonim elegancji i dobrego stylu, nawet mimo tego, że dziś casualowe koszule są bardziej popularne niż te wytworne. To jednak dwa osobne światy i elegancka koszula męska pozostaje uosobieniem wyrafinowania i formalnej stylistyki. Każdy modny facet powinien wiedzieć, jak dobrać męską koszulę do ubrania i do okazji. Ale to temat-rzeka. Dlatego skupimy się tylko na najważniejszych i najbardziej podstawowych wskazówkach i podpowiemy, jak w ogóle myśleć o zakładaniu koszuli.
Jaka koszula dla modnego mężczyzny?
Moda zmienia się przez lata. Dawniej elegancki mężczyzna musiał mieć garnitur i koszulę, aby można o nim było mówić, że jest dżentelmenem. Pokazać się bez marynarki? To było nie do pomyślenia. Każdy wiedział, jak dobrać koszulę do garnituru. A dziś? Elegancka koszula to rzadkość, zakładana na wyjątkowe okazje. Jeśli już się pojawia, to raczej w casualowych fasonach. O tym, jakie są zasady doboru koszul, mało kto wie, a warto je bliżej poznać. Trzeba wiedzieć, czym różnią się od siebie koszule, jakie koszule męskie są do wyboru, a także kiedy jaką koszulę założyć. O tych kwestiach można napisać całą książkę i jedną z pierwszych rzeczy, które powinien zrobić modny facet, zastanawiający się jak dobrać koszulę, to właśnie zgłębić ten temat.
Eleganckie męskie koszule to odzież skrywająca niejeden sekret. To temat bardziej złożony niż to się laikowi może wydawać. Nie chodzi w nim tylko o zróżnicowany cennik. Już to, co odróżnia tanie koszule od tych droższych, zasługuje na osobny rozdział w książce, a cena nie uwzględnia przecież krojów i charakteru koszuli, ich mankietów, kołnierzyków, czy wreszcie trendów i utartego zwyczaju. W elegancji liczą się detale, co doskonale uwidaczniają koszule dla mężczyzn.
Wybierając koszule męskie, warto uwzględnić takie czynniki jak cena, krój (także to, czy jest to koszula formalna, półformalna, sportowa, casualowa), jakość wykonania, tkanina, gęstość ściegu, rodzaj kołnierzyka, rodzaj mankietu, charakter plisy, wzór, kolorystyka, długość koszuli i długość rękawów, szerokość koszuli w barach i w talii. Wszystko to ma wpływ na to, czy dana koszula męska będzie na nas hitem, czy kitem. A także czy będzie się nadawała do założenia w konkretnej sytuacji.
I nie ma też się co oszukiwać – czasy są takie, że pewnie nikt nawet nie zauważy i nie przejmie się nieformalną koszulą na ślubie i weselu. Jeśli jednak ktoś chce wiedzieć, jak dobrać koszulę męską na wesele lub jak dobrać koszulę do garnituru zgodnie ze sztuką, to trzeba najpierw spędzić trochę czasu na zapoznawaniu się ze standardami elegancji i koszulowego savoir vivre’u. I to my sami, modni faceci, powinniśmy o tych kwestiach myśleć i się nimi przejmować.
Koszula męska zazwyczaj jest ukryta pod marynarką lub inną częścią garderoby – warto to mieć na uwadze.
Jak dobrać koszulę do sylwetki – kwestia rozmiarów XXL
Duże rozmiary nie powinny być żadną przeszkodą dla eleganckiego faceta. Niezależnie od tego, czy nosimy rozmiar 3XL, czy też 8XL, znajdzie się na nas odpowiednia koszula. Najważniejszy jest dobór właściwego rozmiaru. To kluczowa kwestia, choć pewien kłopot może sprawić to, że trzeba zwracać uwagę na więcej niż jeden parametr. Kupowanie koszuli to coś więcej niż dopasowanie kołnierzyka czy wybranie koszuli pod kątem długości rękawów. A już zdecydowanie należy przestrzec przed zakupem koszuli 4XL, gdy nosimy rozmiar 3 XL. To pierwsza rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę.
Co jeszcze jest ważne? Jak dobrać koszulę do sylwetki? Jakie są zasady doboru koszuli pod kątem rozmiaru? To na tyle złożony temat, że zasługuje na osobny artykuł. Warto jednak wspomnieć o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim lekko za luźna koszula jest zdecydowanie lepsza niż koszula za ciasna. Komfort użytkowania ma duże znaczenie, a ta odrobina luzu go zapewnia. Koszula nie powinna być idealnie dopasowana do ciała (albo mówiąc inaczej: obcisła). Nie można z tym jednak przesadzić. Ponadto, koszulę nosi się do czegoś lub pod coś – pod marynarkę, pod sweter, do krawata, do spinek. Warto o tym pamiętać. W przypadku kołnierzyka warto zaś się kierować zasadą dwóch palców. Jeśli pod obwód możemy wsadzić więcej niż dwa, maksymalnie trzy palce, to kołnierzyk prawdopodobnie jest za duży. Z kolei rozmiar koszuli sprawdzać należy nie tylko na długość oraz długość rękawa, ale i na szerokość w barach, w rękawach czy w klatce. Znaczenie może tu mieć na przykład zaszewka na plecach, która pozwala utrzymać koszulę bliżej lędźwi.
Biała, różowa, w kratkę, we wzorek, w paski? To jaką koszulę wybrać zależy przede wszystkim od okazji.
Pod uwagę należy także brać własną figurę. Tak jak i u kobiet, tak i u panów można wyróżnić kilka typów sylwetki. Jest więc jabłko, gruszka, trójkąt, ołówek. Nawet wśród puszystych panów da się te różnice dostrzec. Koszula może pomóc w ukryciu pewnych mankamentów postury, albo wyeksponować mocniejsze cechy – na przykład podkreślić umięśniony tors lub nieco ukryć brzuszek. Znaczenie w tym kontekście ma też kolor i wzór koszuli. Zasadniczo osobom otyłym, o krągłej sylwetce, zaleca się noszenie koszul w kroju regular fit. I faktycznie, większość koszul tego rodzaju będzie puszystym panom pasować, ale to nie znaczy, że na przykład koszula slim fit jest dla mężczyzn z brzuszkiem czymś niedostępnym. Taką koszulę zdecydowanie trudniej jednak znaleźć, bo musi ona być dopasowana rozmiarem. A to już nie jest takie proste, choć nie niemożliwe. Warto jeszcze podkreślić, że przynajmniej jeśli chodzi o eleganckie koszule, lepiej stawać na te bawełniane. Koszule tego rodzaju są bardzo komfortowe, zapewniają ciału odpowiednią wentylację i dobrze się układają.
My też oferujemy koszule męskie duże rozmiary, polecamy więc sprawdzić nasz katalog produktów. Poszukującym elegancji i wygody polecamy koszule wizytowe, które nasz sklep internetowy posiada w swym asortymencie. Dobrym przykładem może być biała koszula wizytowa non iron CASA MODA. Biała koszula to najbardziej formalny, ale zarazem uniwersalny wybór. To świetnej jakości koszula bawełniana, która nie gniecie się dzięki technologii non-iron. Przede wszystkim jest jednak bardzo komfortowa i ma wygodny fason. Alternatywą może być ciemnoniebieska koszula wizytowa non iron CASA MODA. To jednak koszula, której nie założymy na najbardziej oficjalne okazje. Wciąż jest to jednak elegancka odzież, która doskonale nadaje się do założenia, by – na przykład – wybrać się do kogoś w gości.
Biała koszula to najbardziej uniwersalny i bezpieczny wybór praktycznie na każdą okazję – na zdjęciu biała koszula wizytowa non iron CASA MODA.
Koszula do każdej stylizacji – jak dobrać koszule do spodni?
Kwestię formalności trzeba zresztą wyjątkowo mocno wybić. Inaczej bowiem prawdziwy dżentelmen powinien ubrać się na mszę czy do teatru lub wizytę u znajomych, a inaczej na spotkanie biznesowe, ślub, pogrzeb, rozmowę o pracę. Okazji do założenia koszuli jest wiele. Dużo zależy też od naszej roli w konkretnym wydarzeniu. Najważniejsze wszakże, że istnieją różne stopnie formalności. To istotna kwestia, bo koszule męskie mogą mieć różny charakter. Jak się okazuje biała koszula innej białej koszuli wcale nie musi być równa. Może być to koszula formalna, koszula półformalna, koszula sportowa lub koszula casualowa. Jak to rozpoznać? Chociażby po rodzaju kołnierzyka, charakterze plisy (czy jest gładka, czy jest podszyta, czy jest odkryta, czy zakrywa guziki, etc.), obecności guzików na mankietach lub ich braku (koszula na spinki), a nawet wykorzystanej tkaninie i jej wzorze (nie wspominając o oczywistościach, jak kolor koszuli czy wzór na koszuli). Elementy te mogą determinować dobór dodatków, np. muchy czy krawata.
Szczególnie dużą rolę w określeniu formalności pełni kołnierzyk i mankiety. Kołnierzyk warto też dobierać pod kątem dopasowania do twarzy. Szczególnie popularne są trzy rodzaje kołnierzy, różniące się od siebie kątem rozwarcia wyłogów:
- kołnierzyk włoski – o szerokich wyłogach, dla osób szczupłych z twarzą pociągłą, podkreślające linię twarzy, więc nienajlepsze dla osób z szeroką żuchwą, bo mogą one przez to wydawać się bardziej krępe;
- kołnierzyk półwłoski – o mniejszej rozwartości wyłogów, dobrze się trzyma, ma uniwersalny charakter, najlepiej go nosić pod krawat;
- kołnierzyk kent – o zwartych wyłogach, najlepszy do muchy, zarazem uniwersalny, jeśli chodzi o typ twarzy.
Dość często można także trafić na kołnierzyk buton-down. Jest on przypięty guzikami do koszuli i to najbardziej nieformalna opcja. W kwestii mankietów do wyboru mamy przede wszystkim mankiety jednoguzikowe, dwuguzikowe oraz bez guzików, pod spinki. Mają one różne wykończenie. Warto zapamiętać, że najbardziej formalne są mankiety ze spinkami.
A jak dobrac koszule do spodni? Dobrze dobrana koszula pod względem rozmiaru – także koszula XXL, czyli duże rozmiary – to podstawa. Powodem jest między innymi to, że ubranie to należy wpuścić w spodnie. Co do zasady, jeśli komuś zależy na eleganckim wyglądzie, to należy tak robić. Koszula wpuszczona w spodnie to standard w sytuacjach formalnych i półformalnych, a także pod marynarkę. W bardziej casualowych fasonach można ewentualnie sobie pozwolić na noszenie koszuli na spodniach, ale w takim wypadku to np. koszula hawajska powinna się znaleźć na naszym torsie, a nie elegancka biała koszula wizytowa. Warto zresztą podkreślić, że dla mężczyzn plus size koszula na spodnie może być pułapką. Można w ten sposób podkreślić chęć ukrycia brzuszek, doprowadzając do efektu odwrotnego do zamierzonego.
Ale skoro koszula będzie wpuszczona w spodnie, to dlaczego rozmiar ma znaczenie? Bo koszula będzie się źle układać, m.in. uwypuklając krągłości sylwetki. Może też wysuwać się ze spodni, co jest mało komfortowe i zmusza do ciągłego poprawiania tego elementu odzieży. Oczywiście, koszula powinna być nieco dłuższa, by utrzymywała się w spodniach, jednak nie może być też za krótka. Puszystym mężczyznom mogą pomóc szelki, które nie tylko utrzymają w miejscu spodnie, ale i koszulę. Rzecz jasna dobór koszuli do spodni zależy też od fasonu i koloru tych drugich. Należy przede wszystkim stosować standardowe zasady łączenia barw, zwłaszcza w przypadku kolorowych koszul, pamiętając, że białe koszule męskie są najbardziej uniwersalne.
Mankiet koszuli jest jednym z tych elementów, które wskazują na stopień formalności tego ubrania.
Elegancka koszula na specjalne okazje - jak dobrać koszulę do garnituru?
Warto jeszcze przyjrzeć się jednej kwestii, nad którą wielu mężczyzn często się zastanawia. Chodzi o pytanie, jak dobrać koszulę do garnituru? Do garnituru zakładamy tylko koszulę z długim rękawem. Od tego nie powinno być odstępstw. W kwestii samej koszuli uwagę trzeba zwrócić głównie na plisy, kołnierzyk, mankiety. Trzeba też pamiętać o tym, że koszulę dobieramy nie tylko do garnituru, ale i do obuwia, spodni oraz krawatu lub muchy i innych dodatków. Najważniejsze jednak, by koszula była dostosowana do okazji. Jasne kolory lepiej wybierać na oficjalne wydarzenia, ciemniejsze barwy są dozwolone w bardziej nieformalnych chwilach. Kolorystyka to jednak skomplikowana kwestia. Zasadniczo najbezpieczniejsza zawsze jest biel – dobra niemal w każdych okolicznościach. Czarne garnitury można jednak łączyć również z różem i niebieskim. Delikatne, stonowane barwy, np. błękit, lubi też granatowy garnitur. Natomiast koszule z wzorem są dozwolone tylko przy stylu smart casual. W innych wypadkach lepiej postawić na koszulę jednolitą kolorystycznie.
Jak zatem widać, odpowiedź na pytanie, jak dobrać koszule, nie jest wcale łatwa. Kwestia ta jest naprawdę skomplikowana, bardzo często wpływ na to mają indywidualne cechy noszącego. Same koszule męskie to odzież niezwykle zróżnicowana, zarówno jeśli chodzi o ceny, jak i ich rodzaj czy jakość wykonania. Zasady elegancji zwracają uwagę nawet na najdrobniejsze detale. Po tych drobiazgach można też dostrzec jakość koszuli. Przykład? Gęstość ściegu w koszulach wysokiej jakości, szczególnie widoczna na kołnierzyku. Oczywiście, tania koszula męska wcale nie musi być gorsza czy niekomfortowa. I o tym też warto pamiętać.