Co robić, by wymodelować sylwetkę?

Co robić, by wymodelować sylwetkę?

Wcale nie trzeba chodzić na siłownię, aby odjąć sobie kilogramów. Wystarczy założyć odpowiednie ubranie. To oczywiście oznacza prawidłowy rozmiar, dobrze dobrany kolor i materiał, ale to tylko część sukcesu. Sposobów na modelowania sylwetki jest więcej. Jakie więc modny puszysty mężczyzna ma narzędzia do zmiany odbioru własnej figury?

Określ swój styl

Przede wszystkim zastanów się, jak chcesz wyglądać i jakich ubrań potrzebujesz. Być może preferujesz elegancką, dystyngowaną stylistykę dżentelmena. W takim razie będziesz szukał klasycznych rozwiązań – porządnych koszul, marynarek, półbutów, etc. Jeśli zaś wolisz bardziej swobodny styl, to prędzej kupisz T-shirt i trampki. Chodzi o to, by wiedzieć, jaki efekt chcesz osiągnąć i w jaką stylizację celujesz. To ułatwi ci dobieranie poszczególnych elementów stroju i pozwoli uniknąć wpadek ze źle zestawionymi ubraniami. To także baza, od której zaczynasz i do której możesz dobierać dodatki, mające również istotny wpływ na to, jak inni będą wiedzieć twoją figurę.

tattoo-people-man-leather.jpg

Określenie stylu pozwala na dobre zestawianie ubrań i dodatków, dzięki czemu świadomie można modelować sylwetkę

Dobieraj ubrania w odpowiednim rozmiarze i wielkości

No niestety, nie da się od tego uciec. To po prostu podstawa modelowania sylwetki. Zbyt duże i zbyt małe ubrania mogą bardzo ją zepsuć. Niektóre fasony będą optymalne na osobach wysokich i szczupłych, ale nie sprawdzą się zupełnie, gdy założy je mężczyzna szczupły i niski. Mężczyzna tęższy ma oczywiście trudniej, ale to nie znaczy, że nie może znaleźć na siebie ubrania dobrze dopasowanego do sylwetki. Nawet najlepszy krój ubrania nie pomoże jednak, gdy jest ono zbyt duże lub za małe.

Ponadto, należy pamiętać o odpowiednich wymiarach ubrania. Nie, nie mamy tu na myśli rozmiaru. Chodzi za to na przykład o długość rękawów u koszuli, długość płaszcza, długość nogawek spodni, szerokość ubrania w barkach i inne tego rodzaju kwestie, które mogą istotnie wpływać na odbiór stylizacji. Mówiąc krótko - ubranie musi być dopasowane zarówno jeśli chodzi o jego szerokość, jak i długość, a nie tylko rozmiar.

Odpowiedni rozmiar i kolor znakomicie modelują sylwetkę… ale z barwami trzeba uważać, aby nie przesadzić

Zwracaj uwagę na kolory

Na pewno słyszałeś o tym, że jakiś kolor pogrubia albo wyszczupla. Jest w tym sporo prawdy, chociaż też nie ma co przesadzać z wagą problemu. To, że na przykład biały i beżowy mają pogrubiać, nie oznacza, że należy zupełnie zrezygnować z ubrań w tym kolorze. Albo żeby chodzić wyłącznie w wyszczuplającym czarnym kolorze. I choć dotyczy to w większym stopniu kobiet, to i puszysty mężczyzna nie musi aż tak się przejmować kolorami. Zresztą, biała męska koszula to jeden z podstawowych elementów stroju eleganckiego faceta.

Kolor jest jednak doskonałym środkiem modelowania sylwetki. Umiejętne dobieranie stylizacji pod kątem odcieni ma duże znaczenie, jeśli chodzi o elegancję i dobry styl noszącego. Ale zarazem można kolor wykorzystać na przykład do uzyskania złudzenia wydłużonej sylwetki. Wystarczy choćby założyć buty w tym samym kolorze co spodnie. Proste? Jak najbardziej, a przecież to tylko początek zabawy. Marynarka i koszula w odpowiednim kolorze również mogą pomóc.

Kształt, kolor, wzór – to wszystko są narzędzia, które elegancki mężczyzna może wykorzystać do modelowania swojej sylwetki

Kształt i wzór też mają znaczenie

Skoro kolor, to i wzór oraz kształt. Weźmy na przykład pod uwagę kołnierzyk. Jeśli założysz bluzkę z okrągłym kołnierzykiem, a masz pucułowatą twarz, to tylko ją w ten sposób podkreślisz. Jeśli zaś założysz sweter z wcięciem, tak zwanym V-neckiem, to optycznie przedłużysz szyję. Albo kwestia klap w marynarce. Puszysty mężczyzna inaczej wygląda, gdy są one szerokie, a inaczej, gdy są wąskie. Podobnie jeśli chodzi o nogawki spodni czy krój koszuli – przy czym o ile zwężające się nogawki u tęgiego pana będą raczej mile widziane, to koszula zwężana w talii będzie wyglądać fatalnie. Kształt i krój mają duże znaczenie.

Z wzorami jest podobnie jak z kolorem. Z jednej strony prawdą jest, że ubrania w paski będą pogrubiać, zwłaszcza jeśli są poziome. Z drugiej strony wiele zależeć będzie też od użytych kolorów, wielkości pasów, ich ułożenia. W tym kontekście o ile poziome pasy mogą podkreślać tuszę, to skośne mogą rozkładać optycznie ciężar. Wszystko zależy jednak od konkretnego ubrania, charakteru wzoru oraz figury noszącego. Należy też uważać, by nie robić zbyt dużego podziału sylwetki na części.

Korzystaj z warstw

Sprytnym sposobem jest także wykorzystanie kilku warstw ubrań. To pozwala ukryć dodatkowe kilogramy. Założenie T-shirta, a na niego luźnej bluzy, czy połączenie koszuli z marynarką, pozwala wyszczuplić sylwetkę. Efekt może być jeszcze większy dzięki dołożeniu kolejnej warstwy. Lepiej jednak z tym nie przesadzać, bo może się to skończyć karykaturalnie. Jak we wszystkim, trzeba znać umiar i wiedzieć, kiedy przekraczamy granice kiczu i złego gustu.

Koszula i kamizelka to już dwie warstwy, które pomagają modelować figurę. Efekt zaś wzmocnić mogą dodatki takie jak krawat czy zegarek.

Stosuj dodatki

Sylwetkę można również modyfikować za pomocą wszelkich dodatków i drobnych elementów ubioru. Te detale mogą podkreślać męską elegancję i charakter noszącego, a przy okazji wpływać na to, jak prezentuje się figura. Przykład? Jednym z najlepszych jest kapelusz, który szczególnie docenią mężczyźni niscy i tędzy. Albo inny przykład – zegarek. Otyły mężczyzna z małym zegarkiem na ręce będzie wyglądał śmiesznie. Jeśli jednak zegarek będzie większy, to i odbiór sylwetki będzie bardziej korzystny. Podobnie jest jeśli chodzi o krawat – jego wielkość, wzór i kolor. Te wszystkie drobne detale, zebrane w całość, będą miały jednak niebagatelny efekt.

Eksperymentuj i baw się ubraniami

Czy to wszystkie sposoby na modelowanie sylwetki? Zapewne nie. Ubraniem można się bawić na wiele sposobów. Warto samemu eksperymentować i szukać nowych metod na wizualne odjęcie sobie kilogramów, zwłaszcza że część trików może się sprawdzać tylko w indywidualnych przypadkach. Ciekawą sztuczką może być na przykład podwinięcie rękawów bluzki albo nogawek spodni w taki sposób, by wydawały się one lepiej dopasowane do ciała, optycznie węższe lub by przesunąć punkt skupienia uwagi w inne miejsce. Przykładem może być podwijanie nogawek w stylu pinroll. Dobrze zatem, abyś podszedł do swojego sposobu ubierania się i samego ubioru w sposób kreatywny. Weź kilka różnych ciuchów, stań przed lustrem i próbuj szukać własnej drogi. Moda XXL z pewnością jest wymagająca, ale możesz zrobić naprawdę wiele, by skorygować wrażenie, jakie wywołuje twoja sylwetka.