Podpowiadamy jak prasować koszule

Podpowiadamy jak prasować koszule

Podpowiadamy jak prasować koszule

Koszula musi być wyprasowana. Niestety, duże rozmiary nie chronią przed tym obowiązkiem. Elegancki puszysty lub wysoki mężczyzna też musi wiedzieć, jak prasować koszule. Moda XXL nie różni się w tym względzie od mody męskiej dla osób z mniejszą rozmiarówką.

Prasowanie nie jest trudne

Na szczęście prasowanie koszul jest łatwe, ale warto wiedzieć jak się do tego zabrać, by oszczędzić sobie czasu, frustracji i kłopotu. Jak w przypadku każdej czynności, prasowanie koszuli wymaga trochę wprawy, jednak można się tego szybko nauczyć. Prasowanie koszul to naprawdę proste zadanie, z którym świetnie poradzi sobie każdy mężczyzna – niezależnie od tego, czy prasujemy koszule męskie w dużych rozmiarach, czy małych, czy mamy zrobić to na kant, czy bez niego, czy koszula jest droga, czy tania, etc.

A warto dodać, że umiejętność prasowania koszul przydaje się na co dzień, gdy chcemy modnie i elegancko wyglądać. Na specjalne okazje – śluby, wesela, pogrzeby, urodziny, wizyty w teatrze – koszula i garnitur to pozycje obowiązkowe. W wielu sytuacjach biznesowych to również wymagany element ubioru. Nie można więc od tego uciec i dobrze jest się nauczyć, jak prasować koszule. Trzeba od razu podkreślić, że mitem jest, iż prasowanie koszuli to czynność, która wymaga dużo czasu. Można to zrobić szybko i sprawnie.

Jak prasować koszulę - instrukcja

Skoro prasowanie koszul jest proste, to jak się do niego zabrać? Jak to zrobić poprawnie? Kiedy przeczytacie poniższe porady, z pewnością nie będziecie mieli z tą kwestią problemu. Niezbędna będzie deska do prasowania koszul oraz dobre żelazko. Nie oznacza to oczywiście, że urządzenie to powinno być najdroższym na rynku markowym modelem – musi jednak faktycznie prasować, a nie tylko gładzić koszulę. Niesprawnym żelazkiem wiele się nie zdziała, a można tylko zaszkodzić – sobie i koszuli.

Prasując koszulę warto upewniać się, że układamy ją tak, by nie powstawały zagięcia po drugiej stronie prasowanej powierzchni – ma to szczególnie znaczenie w przypadku rękawów. Jest wiele sposobów na to jak prasować koszule. Są osoby, które zaczynają od kołnierzyka. Inne najpierw prasują karczek albo mankiety. Kolejność prasowania poszczególnych elementów koszuli ma wbrew pozorom znaczenie.

My zalecamy zaczynanie od kołnierzyka. Po rozpięciu koszuli należy go rozłożyć na desce, prasując najpierw część ukrytą – robimy tak zresztą ze wszystkimi dwuwarstwowymi elementami, np. kieszonką na piersi czy mankietami. Najpierw rozprasowujemy część zakrytą, a później prasujemy ją od drugiej strony. Jeśli po odwróceniu koszula nam się w tym miejscu zagniecie w czasie prasowania, nie będzie tego widać. Po kołnierzyku najlepiej zabrać się za karczek, rozkładając koszulę na końcówce deski. Po zaprasowaniu barków najlepiej przejść do rękawów, zaczynając od wewnętrznej strony mankietu, a potem zewnętrzną. Jeśli chcemy uniknąć prasowania na kant, należy odpowiednio ułożyć rękaw wzdłuż szwu i unikać dociągania żelazkiem do krawędzi materiału. Możemy też zrulować ręcznik i wsunąć go w rękaw, a następnie rozprasować kant na gładko. Kolejny etap to dokładne prasowanie koszuli od przodu, najpierw od strony bez guzików, przez plecy, do strony z guzikami. Wyprasowanej koszuli lepiej nie zakładać od razu na ciało. Powinna najpierw oddać ciepło i parę wodną. Najlepiej powiesić ją na chwilę na wieszaku.

Warto podkreślić na koniec tej instrukcji jeszcze jedną rzecz – prasowanie koszuli brudnej utrwali tylko plamy i utrudni ich usunięcie. To zdecydowanie nie jest tym, czego pragnie elegancki, puszysty mężczyzna.

Koszule non-iron

Co gdy ktoś naprawdę tego nie lubi lub nie ma czasu na prasowanie koszuli? Na szczęście da się tę kwestię ominąć, chociaż z pewnością nie w każdej sytuacji. Na rynku są wszakże dostępne koszule non-iron. To koszule nie wymagające prasowania. Ile kosztuje taka koszula? Nie jest wcale droga. I co ważniejsze efekt non-iron faktycznie się sprawdza. Jednakże bywa, iż ze względu na sposób jej produkcji, materiał podrażnia skórę, powodując swędzenie. Nie każda koszula non-iron ma taki efekt, ale warto to mieć na uwadze.

A jak wyprasować koszulę bez żelazka? Pomocny może być manekin do prasowania koszul. Specjalne urządzenie pozwala nałożyć koszulę na stelaż i zamocować na zaciskach. Następnie nadmuchiwany jest balon, który wygładza zagniecenia i oddaje materiałowi ciepło. Dzięki temu ubranie szybciej schnie, a po zdjęciu koszula jest gładka niczym wyprasowana ręcznie. To sposób oszczędzający czas i praktyczny, zwłaszcza gdy nam się spieszy.

Jest jeszcze jedna alternatywa. Prasowanie koszuli bez żelazka jest możliwe przy pomocy parownicy do koszul. Urządzenie tego rodzaju nie wymaga od nas korzystania z deski. To prasowanie parą, którego można dokonywać w pionie. Warto jednak podkreślić, że dużych zagnieceń w ten sposób raczej się nie pozbędziemy. Najlepiej parownica do koszul sprawdzi się, gdy wyprasowane koszule trzymamy w szafie na wieszaku i potrzebujemy jedynie je odświeżyć. Zamiast prasować ją na nowo, wystarczy skorzystać z urządzenia.

Jak wyprasować koszulę? Teraz już wiesz!

Prasowanie koszuli już nigdy nie będzie wyzwaniem, jeśli elegancki mężczyzna – i puszysty, i szczupły, i wysoki, i niski – przyswoi sobie powyższe porady. Wiedza jak wyprasować koszulę bez żelazka i jak to zrobić z jego wykorzystaniem, z pewnością przyda się niejeden raz. Koszula gładka na blachę świetnie wygląda i każdy modny, duży pan powinien umieć taki efekt osiągnąć. To naprawdę nie jest trudne, a bez prasowania modny mężczyzna się nie może obejść. Jeśli więc jeszcze masz z tym problem – chwyć za żelazko i spróbuj.