Jaka kurtka zimowa męska? Czym się kierować, nosząc duże rozmiary
Jaka kurtka zimowa męska? Czym się kierować, nosząc duże rozmiary
Wybór idealnej kurtki zimowej to spore wyzwanie, zwłaszcza gdy nosi się duże rozmiary i pragnie odzieży, która zapewnia styl, komfort i funkcjonalność. Kurtki męskie zimowe to kluczowy element garderoby na chłodne dni. Ten rodzaj ubrania musi przede wszystkim zapewniać ochronę przed zimnem oraz swobodę ruchów, ale dobrze, aby był elegancki i dopasowany do sylwetki. Jak znaleźć idealne kurtki męskie na zimę w dużym rozmiarze? Jaka kurtka zimowa najlepiej sprawdzi się dla pana z brzuszkiem? Sprawdźmy!
Męskie kurtki zimowe — o czym pamiętać przy zakupie?
Co jest ważne przy wyborze męskiej kurtki zimowej? Jedną z najbardziej istotnych kwestii jest to, by zapewniała komfort termiczny przy niskich temperaturach na zewnątrz. Dlatego warto zwracać uwagę na kilka kluczowych kwestii, jeśli chodzi o tego typu okrycia wierzchnie.
Niezwykle istotne są chociażby zastosowane materiały, dzięki którym kurtki zimowe męskie zapewniają dobrą ochronę przed warunkami atmosferycznymi (opadami śniegu, deszczu czy wiatrem) oraz gwarantują odpowiednią izolację cieplną. Trzeba zarazem pamiętać o tym, aby zimowa kurtka męska umożliwiała ciału oddychanie. Na szczęście nowoczesna odzież jest tak projektowana, aby użytkownik nie przegrzewał się pod grubą warstwą ocieplenia, pocąc się nadmiernie, a jednocześnie miał komfort cieplny.
Rzecz jasna męskie kurtki zimowe powinny być także funkcjonalne. Dobrze, aby kurtka zimowa była wyposażona w praktyczne elementy, takie jak regulowane mankiety czy kieszenie na drobiazgi lub schowanie rąk w chłodniejszych chwilach. To właśnie te drobne detale sprawiają, że kurtkę zimową można uznać za wygodną i dobrze dopasowaną do potrzeb.
Liczy się także rozmiar oraz fason. Odpowiedni krój podkreśli indywidualny styl noszącego i zapewni swobodę ruchów. Zimowe męskie kurtki powinny łączyć w sobie praktyczne rozwiązania z wysoką estetyką. Różnorodność modeli sprawia, że w każdej męskie szafie znajdzie się odpowiednia kurtka na zimę, niezależnie od noszonego rozmiaru czy preferowanego stylu.
Komfortowa kurtka zimowa męska - wypełnienie
Kurtki zimowe męskie mogą być wykonane z różnych materiałów. Bardzo duże znaczenie ma wypełnienie, od którego zależą walory termiczne ubrania. Zimowe kurtki męskie mogą być albo z naturalnym, albo z syntetycznym wypełnieniem.
W pierwszym wypadku stosuje się puch lub pierze gęsi lub kaczek. Taki materiał to świetny izolator, ciepły i lekki, a do tego trwały. Zimowe kurtki męskie z puchem mogą posłużyć przez długi czas. Łatwo je przechowywać, bo puch dobrze się kompresuje, a dzięki sprężystości wraca do pierwotnej formy. Jednocześnie warto pamiętać, że puch po zamoknięciu traci właściwości izolacyjne. Jest też jeszcze jeden problem - cena. Zimowe męskie kurtki z puchem są droższe niż alternatywa, jaką jest wypełnienie syntetyczne.
Sztuczny puch powstaje z włókien poliestrowych. Ma podobne właściwości do puchu naturalnego, choć nie zapewni równie dobrej izolacji termicznej. Na co dzień nie będzie to miało większego znaczenia, ale przy ekstremalnie niskich temperaturach, naturalne wypełnienie lepiej się sprawdza. Lekkość kurtek zimowych z puchem syntetycznym sprawia, że są dobrym wyborem do bardziej aktywnych zastosowań (np. do trekkingu). Zarazem nie wchłaniają one wilgoci. Są także łatwe w pielęgnacji, a ich cena jest niższa niż modeli puchowych.
Zdarza się, że w kurtkach mamy inne rodzaje wypełnienia. Są modele, w których do ocieplenia skorzystano z wełny. Takie kurtki są ciepłe, ale i dość ciężkie. Kurtki z wełny zazwyczaj mają dużą wagę. Inna opcja to wypełnienie hybrydowe - na przykład łączące dwa rodzaju puchu naturalnego lub stanowiące mieszankę puchu naturalnego z puchem sztucznym.
Męskie kurtki zimowe - materiały i inne kwestie wykończeniowe
Ważne jest nie tylko to, co kurtka zimowa męska ma w środku, ale i jej materiał wierzchni. Na śnieżne lub deszczowe zimne dni odpowiednia będzie kurtka z wodoodpornego materiału. Dotyczy to w szczególności modeli z naturalnym puchem ze względu na to, jak bardzo chłonie on wilgoć.
Wiele kurtek zimowych wykorzystuje na wierzchnie okrycie włókna poliestrowe lub poliamidowe. Taki materiał zatrzymuje ciepło, ale niekoniecznie pozwala ciału oddychać. Dlatego stosuje się mieszanki z włóknami naturalnymi, na przykład z bawełną, a także stosuje specjalne rozwiązania membranowe, zatrzymujące ciepło w środku, a przy tym odprowadzające wilgoć na zewnątrz. Są też kurtki nylonowe, których cechą charakterystyczną jest duża wytrzymałość. Znakomicie sprawdzają się w czasie trudnej pogody. Materiałów stosowanych na okrycia wierzchnie kurtek jest oczywiście więcej i warto na tę kwestię zwracać uwagę, sprawdzając metki ubrań.
Dobrze też jest pilnować detali takich jak chociażby ściągacze w pasie, zamek błyskawiczny i zapinanie, kaptur czy stójka. Każdy z tych elementów może wpływać na komfort użytkowania kurtki. Modele z futerkiem mogą być na przykład świetnym wyborem, gdy temperatura spada poniżej zera, ale w czasie lekkiej zimy może nam być w nich za gorąco. Podobnie w przypadku kurtek z dodatkową podszewką. Warto sprawdzić, czy podszewka lub kaptur z futerkiem mogą być odpinane i czy łatwo je przypiąć z powrotem. Takie szczegóły mogą mieć duży wpływ na satysfakcję właściciela kurtki.
Kurtki zimowe męskie - puchowe, parki, pikowane i inne
Kolejnym aspektem, któremu warto się przyjrzeć, jest kwestia rodzajów kurtek zimowych. Wybór jest bardzo szeroki. Na rynku znajdziesz kurtki zimowe męskie o różnym kroju, z różnych materiałów, w najprzeróżniejszych stylach i rozmiarach, nie mówiąc o kolorach.
Najmodniejsze kurtki zimowe męskie to przede wszystkim kurtki puchowe. Dziś nie są to jednak tak grube i niezbyt eleganckie kurtki zimowe jak kiedyś. Wciąż są wypełnione puchem, ale współczesne modele puchowe są inaczej szyte niż przed laty. Są bardziej zgrabne, a jednocześnie zapewniają dobrą ochronę przed chłodem. Mogą mieć różny charakter - istnieją kurtki puchowe o bardziej eleganckim kroju, jak i takie, które stawiają na bardziej sportowy styl. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasz artykuł o kurtkach puchowych.
Kurtka puchowa może mieć przeszycia, dzięki którym zyskuje dodatkowe walory estetyczne. Taka zimowa kurtka pikowana może być wymodelowana, co pozwala jej podkreślać i kształtować sylwetkę. To modny i praktyczny rodzaj odzieży - takie kurtki zimowe sprawdzają się zarówno w przypadku pań, jak i panów. Warto zwrócić uwagę, że pikowane mogą być nie tylko kurtki puchowe, ale i inne modele.
Stylowy mężczyzna powinien też zwrócić uwagę na parki - to kurtka na zimę z kożuchem lub z futerkiem. Jest bardzo wygodna i praktyczna. Ma duże kieszenie, kaptur i dłuższy fason. Do tego świetnie wygląda, a przede wszystkim dobrze chroni przed zimnem. Nic w tym dziwnego, bo parka ma militarne korzenie, aczkolwiek jej źródłem jest anorak - kurtka noszona przez Eskimosów.
Z kolei płaszcz to doskonały wybór dla tych mężczyzn, którzy szukają czegoś odpowiedniego do formalnych stylizacji. Płaszcze są eleganckie i dobrze zastępują kurtkę w chłodniejsze dni. Mogą mieć różny charakter - od stylowych bosmanek po długie płaszcze zimowe.
Oczywiście, to nie są wszystkie opcje. Skórzana kurtka, bomberka, kurtka zamszowa, kurtka softshellowa na zimę, budrysówka, a nawet ramoneska - to wszystko modele, które również można zakładać w najchłodniejszej porze roku. Nie każda z tych kurtek sprawdzi się przy kilkunastostopniowym mrozie i śnieżycy, ale w miejskim otoczeniu i przy łagodnej zimie z pewnością trafią się dni, w których modele te będą znakomitym wyborem.
Sportowe czy eleganckie kurtki zimowe męskie - na co postawić?
Jaką męską kurtkę zimową wybrać? W praktyce wiele zależy od tego, gdzie i w jakich sytuacjach mamy zamiar tę odzież nosić.
W twojej szafie powinno się znaleźć miejsce zarówno na kurtkę w wersji eleganckiej, którą można wykorzystać na bardziej oficjalne okazje, jak i coś komfortowego i mniej formalnego, co pozwoli dobrze się czuć na co dzień w chłodne zimowe dni. Ważne jest tu po prostu dobre dopasowanie kurtki do potrzeb i okazji.
Eleganckie i modne kurtki zimowe będą niezastąpione w czasie spotkań biznesowych, uroczystości i oficjalnych wydarzeń. Wszelkie płaszcze i kurtki o klasycznym kroju i kolorach, wykonane z naturalnych materiałów, będą tu adekwatne. Warto oczywiście wybierać takie modele, które nie tylko będą odpowiednie w kontekście formalnej elegancji, ale i zapewnią noszącemu ciepło.
Bardziej casualowe kurtki męskie na zimę powinny przede wszystkim zapewniać użytkownikowi odpowiednią termikę. To nie znaczy, że nie mogą być stylowe - dzisiaj szyte kurtki pikowane czy kurtki męskie z puchowym wypełnieniem zapewniają efektywną izolację termiczną, a przy tym mogą dobrze się prezentować. Doskonale nadają się na co dzień i właśnie pod tym kątem warto je kupować.
Fani aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu powinni zaś stawiać na kurtki sportowe, które pozwalają ciału oddychać i zapewniają dużą swobodę ruchu. Mówiąc krótko, stylowy mężczyzna powinien być przygotowany na każdą ewentualność, dostosowując odzież do warunków pogodowych i okazji, raz stawiając bardziej na elegancję, a innym razem na bardziej casualowy, czy wręcz sportowy charakter ubioru.
Jakie modne kurtki zimowe męskie dla osób puszystych wybrać?
Dla mężczyzn o okrągłej sylwetce, modne kurtki zimowe stanowią doskonałe narzędzie do podkreślenia stylu i jednoczesnego zapewnienia komfortu w chłodniejsze dni. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, by stawiać na modele o krojach gwarantujących swobodę ruchów i nie zaburzających proporcji. Kurtka oversized albo gruba puchówka w stylu przed lat? Tego zdecydowanie nie można polecić panom z brzuszkiem.
Nie oznacza to jednak, że kurtka puchowa jest poza zasięgiem faceta z nadwagą. Wręcz przeciwnie! Wymaga to jednak odpowiedniego dopasowania modelu do sylwetki oraz doboru właściwych rozmiarów kurtki. Ze względu na różne kształty ciała i wysokość, do kurtki każdego mężczyzny o okrągłej sylwetce należy podejść indywidualnie.
Na szczęście na rynku jest dziś wiele stylowych i funkcjonalnych kurtek zimowych od różnych producentów. Dzięki temu każdy może znaleźć idealny model, który doskonale trafi w gust i styl danej osoby. I to niezależnie od tego, czy chodzi o kurtki nieco większe niż standardowe, np. 4XL lub 5XL, czy też o kurtki męskie duże rozmiary 7XL, a nawet 9XL i większe. Wystarczy skorzystać z oferty, jaką mają specjalistyczne sklepy dla puszystych panów.
Kurtki zimowe w dużych rozmiarach – z kapturem czy bez i jaka długość?
Częstym dylematem w kontekście wyboru kurtki jest kwestia kaptura. Niektóre ciepłe kurtki na zimę go mają, a inne nie pozwalają nawet na opcjonalne jego dopięcie, zmuszając właściciela do noszenia czapki. Można też wybrać kurtkę z kapturem dodatkowo ocieplanym lub bez. Jaką kurtkę wybrać?
W gruncie rzeczy oba rozwiązania mają plusy i minusy. Tu powinny decydować względy praktyczne i indywidualne preferencje. Przy deszczowej, mroźnej, a przede wszystkim wietrznej pogodzie, kurtka z kapturem będzie czymś niezastąpionym. Jest idealna tam, gdzie warunki atmosferyczne są trudne. Dobrze przy tym pasuje do sportowych stylizacji. Z kolei kurtka bez kaptura jest bardziej uniwersalna i elegancka. Zapewnia sporo swobody i jest lżejsza, a w niektórych sytuacjach mniej uciążliwa - na przykład, gdy chcemy się o coś oprzeć plecami.
Wiele też oczywiście zależy od konkretnego modelu kurtki. Przy parkach to standardowy element, z którym nie spotkamy się równie często przy innych modelach, choćby puchówkach. Tym, na co warto zwrócić uwagę, jest kwestia regulacji kaptura. Dobrze, jeśli ma ściągacze. Jeszcze lepiej, gdy kaptur może być odpinany.
Warto zaznaczyć, że dla osób sceptycznych względem kurtki z kapturem istnieje pewna alternatywa - są nią kurtki z wysoką stójką. Można w nich wyglądać stylowo, a jednocześnie stójka chroni szyi przed wiatrem, nie krępując ruchów tak jak kaptur.
Jaka zaś powinna być długość kurtki? Czy lepsze są krótkie kurtki, czy w swojej szafie powinieneś postawić na długie kurtki? W gruncie rzeczy - po raz kolejny - to kwestia tego, co nam się bardziej podoba i tego jakie są nasze preferencje.
Najważniejsza jest tu wygoda, choć warto też brać pod uwagę to, czy dana okazja jest formalna, czy bardziej casualowa. W tym pierwszym wypadku najlepsza będzie kurtka klasycznej długości. Panowie noszący duże rozmiary muszą jednak uważać na to, aby kurtka nie była ani zbyt krótka, ani zbyt długa. Nie może ona zaburzać sylwetki.