Szale męskie – niezbędny element garderoby eleganckiego faceta
Szale męskie – niezbędny element garderoby eleganckiego faceta
Szalik niesłusznie kojarzy się wyłącznie z okresem jesienno-zimowym. Faktem jest, że w naszej szerokości geograficznej to przede wszystkim w tym czasie szale wskakują na szyje. Nie jest jednak tak, że szal jest używany tylko w chłodne dni. Nie zawsze zakłada się go też tylko po to, by ochronić się przed chłodem. Ale skąd tak właściwie się wziął? Dlaczego warto go mieć i czemu to dobry dodatek dla puszystych panów? I jak nosić szalik męski?
Szal męski – historia i zastosowanie
Szalik to jeden z najbardziej popularnych dodatków do męskiej stylizacji. Kiedy jest zimno, to właśnie czapka i szal męski są tymi elementami, które jako pierwsze zwracają uwagę i uatrakcyjniają outfit. Jego główną zaletą jest ochrona przed chłodem. Zarazem służy podkreślaniu stylizacji, dodaje charyzmy oraz pomaga w wyeksponowaniu męskiego charakteru. Świetnie komponuje się z odzieżą wierzchnią, czego doskonałym przykładem jest elegancki szal męski do płaszcza. Dobrze pasuje też do kurtki, a nawet do garnituru, o ile dobierze się odpowiedni rodzaj tego typu odzieży. Szaliki są bardzo zróżnicowane. Ich historia jest równie ciekawa, jak kolory i wzory, w jakich występują.
Szalik i jego historia
Tak na dobrą sprawę trudno wskazać ich miejsce pochodzenia. W niektórych źródłach mowa o starożytnych Chinach. W innych wskazywany jest dawny Egipt, Rzym albo Grecja. Z pewnością w każdym z tych miejsc szalik był obecny. I z pewnością odzież tego typu towarzyszy nam od lat.
Szalik jest dość prostą w formie częścią garderoby. To pas materiału, który można nosić na różne sposoby. Co do zasady obwiązuje się go wokół szyi, ale można go też po prostu nałożyć na kark i ramiona. Można też osłonić nim głowę i uszy tak, jak robi się to z chustą. Wszystko zależy od tego, jaki szalik ma charakter. Na sam koncept nie jest jednak trudno wpaść. Nic więc dziwnego, że znany był już w czasach antycznych.
Droga do współczesnego sposobu noszenia szalika – przynajmniej w jakiejś mierze – wiedzie jednak przez Chorwację. Jak w wielu przypadkach, także i ten element męskiej odzieży ma militarne korzenie. Mieli go bowiem nosić chorwaccy żołnierze już w XVII wieku. Część z nich zaciągała się ochotniczo do oddziałów we Francji i to między innymi dzięki temu moda na szaliki się upowszechniła. Jednocześnie chorwacki szalik stał się prekursorem krawatów – to już jednak osobna historia.
Warto tu podkreślić, że Chorwaci wcale nie byli pierwsi, jeśli chodzi o wojskowe wykorzystanie szalika. Ten element odzieży noszą słynni chińscy żołnierze z Terakotowej Armii. Znajdziemy go także na rzeźbach przedstawiających rzymskich legionistów. Chorwaci nie byli też ostatni. Nosili go żołnierze także w późniejszych latach, żeby wspomnieć tu tylko o wojskach napoleońskich czy pilotach samolotów w czasach pierwszej i drugiej wojny światowej.
Z czasem szal rozpowszechnił się wśród arystokracji. Stał się modnym elementem garderoby zarówno wśród pań, jak i panów. Pojawiło się też jego symboliczne zastosowanie – w czasach Rewolucji Francuskiej noszenie szalika miało być wyrazem poparcia dla rewolucyjnych haseł. Noszono go zatem już nie tylko z praktycznych czy modowych powodów, ale i ze względów politycznych. Jest zresztą dość wdzięcznym elementem odzieży w tym względzie. Z czasem szal stał się też popularny wśród artystów.
W XX wieku szalik męski i damski były już tak bardzo popularne, że można o nich mówić jako o podstawowym elemencie ubioru. Kropkę nad i postawiło Hollywood i amerykański przemysł muzyczny. Szczególnie istotne jest tu kino, które miało znaczący wpływ na modowe trendy – nie tylko w przypadku szalików. Dziś nic nie wskazuje na to, by ten element odzieży miał kiedykolwiek zniknąć z użytku.
Szalik w praktyce – dodatek nie tylko na chłodne dni
Szalik to dodatek do garderoby, ale pełni ważne funkcje – zarówno praktyczne, jak i bardziej estetyczne, czy wręcz symboliczne. Jest noszony:
· ze względów zdrowotnych – chroni przed chrypką, bólem gardła i przeziębieniem, pomaga astmatykom, zapobiegając napadom kaszlu i duszności spowodowanych wdychaniem zimnego powietrza, może też chronić przed zanieczyszczeniem powietrza
· ze względów ochronnych – grzeje i chroni przed chłodem, ale można go wykorzystać także jako ochronę przed słońcem
· ze względów modowych i estetycznych – szal jest idealnym dopełnieniem eleganckich stylizacji, sprawdza się dobrze w modzie smart casual
· ze względów politycznych – może być wyrazem politycznych idei poprzez zastosowaną kolorystykę, wzór i przypisywaną mu symbolikę
· ze względów sportowych – szaliki sportowe są jednym z atrybutów kibica, szczególnie popularne wśród fanów piłki nożnej klubowej i reprezentacyjnej, zawierają slogany i drużynową symbolikę, np. herb czy barwy klubowe
· ze względów religijnych lub obrzędowych – choć stuła to bardziej rodzaj szarfy, można zinterpretować ją także jako specyficzny typ szala; szale obrzędowe (lub chusty – kolejna rzecz do interpretacji) są też wykorzystywane w prawosławiu
Męskie szale można nosić przez cały rok – zimą, wiosną, latem, jesienią. Trzeba jedynie dobrać odpowiedni szalik do noszonego stroju oraz pory roku.
Szalik męski w garderobie modnego faceta
W szafie każdego mężczyzny powinno się znaleźć miejsce na męski szal, a nawet na kilka różnych egzemplarzy, które będzie można dopasować do różnych stylizacji. Oprócz oczywistych kwestii związanych z komfortem i zdrowiem w czasie chłodniejszych dni, facet w szaliku dobrze i efektownie wygląda, nabiera charakteru oraz charyzmy. Szalik podkreśla styl, a ponadto pomaga modelować sylwetkę. Z tego powodu panowie z brzuszkiem, noszący duże rozmiary od 3XL wzwyż, powinni zwrócić na niego szczególną uwagę. Nonszalancko założony uwydatni pewność siebie osoby, która go nosi. Odciągnie też uwagę od krągłości figury i pomoże w zachowaniu jej odpowiednich proporcji.
Oczywiście, warto przypomnieć, że szalik łatwo zgubić. Trzeba też wiedzieć, jak go wiązać i zakładać oraz jak dobierać nie tylko do outfitu, ale i do warunków pogodowych, a także do okazji. Niektórym osobom szal może wydawać się niewygodny. Źle dobrany materiał może przeszkadzać lub może być za ciepły. Zbyt mocne zaciąganie szalika również nie jest dobrym rozwiązaniem. Jak ze wszystkim – należy po prostu nauczyć się go nosić. Modnie ubierający się mężczyzna nie powinien mieć jednak wątpliwości, że to wartościowy dodatek do stylizacji.
Eleganckie szaliki na zimę, jesień wiosnę i lato
W okresie jesienno-zimowym szal męski jest jednym z podstawowych elementów stylizacji. Chłodniejszy okres wymaga dodatkowego ocieplenia szyi, zwłaszcza przy wietrznej pogodzie. Szal męski zimowy ma grubszy charakter. Ma zapewnić ciepło i komfort. Dlatego sam splot oraz materiał z jakiego jest wykonany jest większy. Panowie noszący duże rozmiary powinni uważać, by nie dobrać szalika zbyt grubego, zaburzającego sylwetkę i podkreślającego okrągłość twarzy oraz torsu. Każdy duży szal męski na zimę powinien jednak być przede wszystkim funkcjonalny. W tej roli dobrze sprawdzają się męskie szale kaszmirowe. Dobrym wyborem jest również wełniany szal męski z innych rodzajów wełny, np. z merynosa.
Szal męski wiosenny jest zdecydowanie cieńszy. To cieplejszy, aczkolwiek często dość wietrzny, okres w roku. Pogoda, zwłaszcza na początku wiosny, bywa kapryśna. Nocami może być chłodno, a nawet mroźnie. Podobnie jest zresztą jesienią, ale wtedy najgrubsze, najcieplejsze szale męskie wyjmujemy z szafy. Na wiosnę możemy je schować, by wyciągnąć bardziej adekwatny szal męski bawełniany. Ważne, by był on cieńszy i nie przegrzewał ciała.
Rzecz jasna latem też można nosić szal męski, zwłaszcza przy okazji bardziej formalnych okazji. Wówczas staje się on już jednak bardziej ozdobą, czymś co uzupełnia outfit. Można wtedy nosić szal męski do garnituru lub marynarki, zakładając go na wierzch – bardziej jako element wieczorowej lub wizytowej stylizacji. Jest to jednak dość ekstrawaganckie rozwiązanie, z którym na co dzień się nie spotkamy. Mężczyźni też raczej nie wykorzystują szalików jako ochrony przed słońcem, preferując eleganckie nakrycia głowy. Jeśli już jednak mamy zamiar je założyć o tej porze roku, najlepiej sięgnąć po bardzo cienki szal męski jedwabny.
Rodzaje szali męskich
Na rynku jest wiele szalików. Jak wybrać ten idealny? Na co zwracać uwagę? Jedną z ważniejszych cech szalików jest ich długość. Istnieją krótkie szaliki, optymalne w formalnych stylizacjach, w granicach do 140 cm. Szaliki o średniej długości mają zazwyczaj 175 cm długości i to najbardziej typowy rozmiar. Są też szaliki XXL, które mają ponad 2 m długości. Istotna jest przy tym szerokość (standard to około 30-40 cm), grubość oraz splot, a zarazem materiał użyty do wykonania szalika.
Markowy szalik męski na zimę to często albo kaszmir, albo inna wysokiej jakości wełna (może być tkana lub drukowana). Zdarzają się też szaliki z dodatkiem włókien sztucznych (akryl, poliester), ale raczej stawia się na materiały naturalne, dobrze wchłaniające wilgoć, oddychające, zapewniające solidną ochronę termiczną, miłe w dotyku, a zarazem wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Warto mieć na uwadze, że kaszmir jest jednak dość drogi. Tańszym, ale równie praktycznym wyborem, może być szal męski bawełniany. Materiał ten ma podobne właściwości co wełna. Jedwab można polecić na cieplejszy okres i bardziej ze względów dekoracyjnych.
Ważne są również takie kwestie jak sposób wykończenia, kolory i wzory. Szale mogą być prostokątnymi pasami materiału, ale mogą też być zakończone frędzlami lub innymi ozdobnymi elementami. Pod względem barw i kolorów akcesorium to jest równie zróżnicowane co krawaty. Elegancki szalik męski jest gładki i jednokolorowy, ale są też modele w prążki, w pepitkę, w kratę czy w geometryczne wzory, np. romby. Są też szaliki w oryginalne wzory, np. z motywami kwiatowymi czy roślinnymi. W kwestii kolorystyki mamy do wyboru mnóstwo wariantów – od jasnych barw takich jak beżowy, jasnoszary, jasnobrązowy, biały, przez intensywne barwy takie jak czerwony, błękitny, bordowy, miodowy czy zielony, po ciemne odcienie jak ciemnoszary, ciemnobrązowy, granatowy, czarny. Nie można też zapominać o szalikach dwukolorowych, np. eleganckich szaro-czarnych czy stylowych szaro-granatowych, a także o szalikach wielokolorowych.
Z czym nosić męski szalik?
Należy podkreślić jedną istotną rzecz – nie ma jednego uniwersalnego sposobu łączenia ze sobą ubrań. Sylwetka, odcień skóry, kolor włosów czy postura mają ogromny wpływ na to, czy dana stylizacja sprawdzi się w przypadku konkretnego człowieka. Warto zatem eksperymentować, zwłaszcza że w przypadku dodatków można sobie pozwolić na nieco więcej.
Szalik nie jest głównym elementem ubrania. Stanowi jego dopełnienie. Jeśli zatem mężczyzna noszący duże rozmiary, takie jak choćby 4XL czy 7XL, będzie uważał, by nie zaburzyć sylwetki i nie podkreślać dodatkowych kilogramów, to i tak zachowa szerokie pole wyboru. Męskie szale są bardzo zróżnicowane i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Poza grubymi szalami wełnianymi wypada zachować nieco ostrożności w kwestii wzorów. Szalik w kratę oraz niektóre wzory geometryczne mogą niekorzystnie wyglądać na puszystych panach. Lepiej też unikać stylistyki oversized. Ponadto, duży szal męski XXL, który owija się kilka razy wokół szyi, również może nie być dobrym rozwiązaniem.
Wybór szalika nie jest trudny, aczkolwiek można sobie go ułatwić. Przede wszystkim warto się zastanowić nad tym, jakie ma być jego zastosowanie i charakter. Przemyśl, czy wolisz szal męski jednokolorowy, czy bardziej barwy i wzorzysty. Jednokolorowe męskie szaliki gładkie będą bardziej uniwersalne. Wzorzyste, kolorowe szale dodadzą stylizacji bardziej oryginalnego i żywego charakteru, ale niekoniecznie będą pasować do wszystkiego.
Weź pod uwagę długość, grubość oraz szerokość szalika. Cechy te są związane z tym, z jakiego materiału szal jest wykonany, a także jak będziesz z niego korzystać. Istotna jest przy tym pora roku, w czasie której szal będzie noszony. Jeśli ma to być szal zimowy, pamiętaj, by uwzględnić to, jaką czapkę nosisz. Zastanów się też do jakiej stylizacji szalika potrzebujesz – czy ma to być dodatek do casualowego outfitu, czy potrzebujesz czegoś o formalnym charakterze.
Szalik można nosić praktycznie do każdego rodzaju odzieży wierzchniej. Możesz postawić na elegancki szal do płaszcza męskiego lub trenczu i jest szansa na to, że będzie się nadawał także do jesiennej kurtki, bluzy lub kamizelki. Szal do puchowej czy pikowanej kurtki w dużym rozmiarze możesz równie dobrze dopasować do swetra. Trzeba tylko wiedzieć, jak umiejętnie ze sobą połączyć te elementy odzieży, by nie było dysonansu w kwestii materiału, faktury, koloru i stylu. Zasady w tym względzie są dość uniwersalne.
Przykładowo, dobrze, aby szal męski do płaszcza jasnego był w tym samym kolorze lub o kilka tonów ciemniejszy. Do płaszczy czarnych, ciemnoszarych i granatowych dobrze pasuje szal w ciemniejszym kolorze, ale szalik kontrastowy, w jasnych barwach również powinien się sprawdzić. Wszystko zależy od tego, czy zależy nam na rozjaśnieniu i ożywieniu stylizacji, czy też na uzyskaniu czegoś bardziej jednolitego, stonowanego. Do marynarki lub płaszcza z wzorem, w jodełkę lub w szachownicę dobrze będzie pasować szal w podobnym wzorze o podobnej fakturze, choć równie dobrze można pójść w bardziej minimalistyczne podejście. Dobrym wyborem będą wówczas jednokolorowe szaliki gładkie, które nie będą przytłaczać wizualnie i nie odciągną uwagi od odzieży wierzchniej.
Do kurtek na zimę najlepiej dobierać grubsze szaliki – z wełny, z kaszmiru, z wiskozy – o grubym splocie. Nie tylko ze względów praktycznych, ale i estetycznych. Szal męski wiosenny lub jesienny nie musi zapewniać równie dużej ochrony, a ponadto do cieńszej kurtki lepszy będzie też cieńszy szal. Dlatego można w tym wypadku stawiać na bardziej materiałowe szale z wiskozy, czy nawet z jedwabiu.
Nie masz płaszcza, do którego pasowałby twój szalik? Szukasz kurtki w dużym rozmiarze, bluzy albo swetra na chłodniejsze dni? Sprawdź naszą ofertę na kurtki, bluzy i dresy oraz swetry.
Jak nosić szalik – wiązanie szalika
Nie tylko kolor, wzór i rodzaj szalika są ważne. Istotne jest także to, jak się go nosi. Sposobów jego wiązania jest mnóstwo. Zarazem nie ma jednego słusznego sposobu. Wszystko zależy od preferencji noszącego oraz od samego szalika. Niektóre lepiej wyglądają owinięte wokół szyi. Inne sprawdzają się przede wszystkim jako przewieszone luzem. Wiązanie szala to zresztą dość rozbudowane zagadnienie. Tu tylko zasygnalizujemy kilka najbardziej popularnych sposobów.
Jakie to sposoby? Przede wszystkim tak zwany węzeł paryski. Aby tak nosić szalik, należy go złożyć w pół, a następnie założyć na siebie i przeciągnąć końcówki przez powstałą po drugiej stronie pętlę. Szalik w tej formie dobrze się prezentuje i łatwo go dostosować do własnych potrzeb.